Od początku kwietnia 2017 roku, ruszyła budowa szkoły w Bousso. Dzięki ogromnemu wsparciu Diecezji Siedleckiej oraz Stowarzyszeniu Wspólnota ARCHE uczniowie rozpoczęli już nauczanie na poziomie Collège.

System francuski

Dla niewtajemniczonych w system nauczania francuskiego poniżej małe wyjaśnienie. Szkołę podstawową dzieci zaczynają w wieku 6 lat a cała nauka trwa 5 lat. Po niej następują 4 lata Collège zakończone egzaminami oraz dyplomem. Następnie jest 3 lata liceum zakończonego maturą i możliwością pójścia na studia uniwersyteckie.
Jeśli chodzi o Czad to z wiekiem uczniów na poszczególnych poziomach różnie to bywa. Nie jest czymś niezwykłym znaleźć osoby ponad 20-letnie w collège (normalnie jest to poziom dla uczniów 11-14 lat). Dzieje się tak ze względu na to że dosyć późno zaczyna się edukację szkolną szczególnie w wioskach…

Nowe perspektywy

Budowa tej szkoły jest ogromnym wsparciem dla całej wspólnoty, szczególnie chrześcijan, którzy do tej pory mogli liczyć tylko na istniejącą szkołę podstawową… Teraz troszkę zmienia im się perspektywa. Zamiast zakończyć nauczanie na poziomie podstawowym, który zapewnia tylko skrawek wiedzy, mogą dalej kontynuować edukację… Czasami niestety z powodu braku możliwości kontynuowania nauki, dzieci wracają do domów i cała ich przyszłość zamyka się w zapewnieniu sobie czegoś do jedzenia. Niejednokrotnie można spotkać grupki dzieci analfabetów, przechadzające się bez celu, które próbują sobie jakoś zorganizować nieuchronnie upływający czas. Dzięki wybudowanej szkole pojawia się dla nich nowa nadzieja.

Od grudnia, po ukończeniu wszystkich prac budowlanych, zaczęliśmy już naukę. Dzieci w nowych mundurkach pojawiły się w progach szkoły głodne wiedzy i ogromnie wdzięczne Ofiarodawcom, którzy dali im nową szansę na kontynuowanie edukacji.

Poniżej zdjęcia z realizacji całego projektu:

Stan po zakończeniu prac budowlanych i rozpoczęciu nauki szkolnej – styczeń 2018 r.

Stan budowy na dzień 22 października 2017 r.

Stan budowy na dzień 9 czerwca 2017 r.

Stan budowy na dzień 24 maja 2017 r.

Stan budowy na dzień 15 maja 2017 r.

Stan budowy na 28 kwietnia 2017 r.

Stan budowy na 13 kwietnia 2017 r.

Plany budowy