Tak usiadłem dzisiaj na skrzypiącym krześle, które najwyraźniej trawi ząb czasu i Bóg wie co tam jeszcze i doznałem lekkiego szoku. Jest już drugi tydzień nowego roku, stary dawno poszedł w niepamięć i trzy miesiące mojego pobytu tutaj w Czadzie również. Czas biegnie tak szybko, że nawet karaluchy pod moim łóżkiem mają kalendarz, żeby zorientować się co jest w planach. W głowie siedzi mi kilka projektów na 2016 rok, ale zanim do nich przejdę i o nich opowiem, chciałbym się podzielić tym co się działo w 2015 roku na misji w Bousso. Wiadomości są tak dla ogólnej ogłady 😉 ale i – jak obiecałem – dla pewnego rozliczenia. Oczywiście 999 999,99 procent z tego co poniżej to zasługa ks. Stanisława, który jest ze mną tutaj na misji i przecierał szlaki dużo wcześniej niż ja… Jeszcze się obaj nie pozabijaliśmy, więc współpraca kwitnie 🙂 … ale przejdźmy do konkretów…

Co się działo do tej pory na misji

Od końca września 2015 roku zacząłem pracę w parafii Bousso. Przeogromna parafia większa niż cała diecezja tarnowska. Ponad 115 wspólnot podzielonych na 14 sektorów. Do niektórych wspólnot można dotrzeć tylko raz w roku.

W minionym 2015 roku na terenie parafii Bousso chrzest święty został udzielony 231 osobom a 249 przystąpiło do I Komunii Świętej. Sakrament bierzmowania otrzymało 69 osób. Zostało pobłogosławionych 31 par małżeńskich. Udział w katechezie na wszystkich poziomach ukończyło blisko 1000 katechumenów.

Dzięki pomocy darczyńców oraz wsparciu “Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, AD GENTES, Wydziału ds. Misji Diecezji Siedleckiej, zostały wykonane następujące prace i dzieła charytatywne:

 • Budowa studni w Gambala (155 km od Bousso)
 • Budowa studni w Koud-Alwa (45 km od Bousso)
 • Konstrukcja kaplicy w Koud-Alwa (23 m długości na 8 m szerokości)
 • Konstrukcja kaplicy w Mourseye ( 18 m długości na 7 m szerokości)
 • Odbudowa zniszczonej przez wiatr kaplicy w Dżamena-Bousso
 • Remont kaplicy w Coton-Tchad
 • Zakup dwóch motocykli dla katechistów
 • Budowa 4 studni głębinowych w miejscowościach:  Djourdana, Birmitou, Bassen, Doug-Doug

Dzięki akcji “Poświęć kilometr” przeprowadzonej na terenie Diecezji Siedleckiej planowany jest wyjazd sześciu osób z parafii na Światowe Dni Młodzieży organizowanych w lipcu 2016 roku w Polsce.

Dzięki środkom z Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej zakupiono samochód Toyota Hilux, aby umożliwić pracę duszpasterską i dotarcie do wszystkich wspólnot parafii.

Co się będzie działo czyli nasze plany

Nie ukrywam że powoli zaczyna zarysowywać się konkretny plan. Będzie w kolejnych wpisach dużo więcej szczegółów, ale jak na razie zarys. Pomijam tu oczywiście plany duszpasterskie … Zostaje więc:

 • Budowa kilku studni głębinowych – w zależności od pozyskanych środków – zob. wkrótce projekt “Studnia życia dla Afryki”
 • Budowa Centrum Duszpastersko-Młodzieżowego i co za tym idzie zorganizowanie zajęć dla dzieci i młodzieży – zob. wkrótce projekt “Pokoloruj dzieciom świat marzeń”
 • Kalendarz prac obejmuje także remont kościoła parafialnego, rozbudowę kaplicy w Kouno, budowę kaplicy w Dôh.

Za wszelką pomoc wraz z ks. Stanisławem który jest ze mną na tej parafii składamy wyrazy naszej wdzięczności oraz zapewniamy o naszej modlitwie.

Raz w miesiącu sprawujemy Mszę świętą w intencji wszystkich naszych Dobroczyńców.